Vibra Plate


 

W ostatnim czasie w naszym kraju pojawia się wiele różnych, często nowatorskich metod treningowych, które zapewniają dobre, a nawet bardzo dobre wyniki treningowe, mając przy okazji korzystny wpływ na nasz organizm. Do takich właśnie metod należy wibrotrening.

Wszystko zaczęło się w roku 1960, kiedy to prof. Birman opracował trening wibracyjny. Badania nad tą metodą treningową dały zaskakująco dobre rezultaty. Dziesięć lat później radzieccy naukowcy bazując na badaniach prof. Birmana, opracowali trening wibracyjny dla kosmonautów. Trening ten pozwolił im pozostać w kosmosie znacznie dłużej, niż to było wcześniej zakładane, bez uszczerbku na zdrowiu. Przewaga, jaką uzyskali nad Amerykanami była ogromna, kosmonauci radzieccy przebywali w przestrzeni aż 420 dni, podczas gdy amerykańscy zaledwie 120.

Jednak powszechnie znany trening wibracyjny stał się dopiero w 1999 roku, a to za sprawą duńskiego trenera olimpijskiego Guss'a van der Meer, który wprowadził tę metodę na „szerokie wody Europy”. Obecnie wiodącymi ośrodkami w badaniach nad wpływem wibrotreningu na organizm człowieka są ośrodki we Włoszech (The Science Institute of the University of Rome), w Niemczech, Izraelu, Belgii (Universitet Leuven) i Holandii.

Jednak, sam trening wibracyjny, choć stosowany w treningu kosmonautów, sportowców, tancerek baletowych, w zajęciach fitness i salonów odnowy biologicznej, nie byłby możliwy dla przeciętnego człowieka, gdyby nie specjalne urządzenie, zapewniające wszystko to, co do tej pory było dostępne nielicznym. Takim właśnie urządzeniem jest Vibra Plate.

Podczas treningu wibracyjnego mechaniczne drgania przenoszą się na mięśnie i ścięgna za pośrednictwem wibrującego podestu. Dzięki mechanicznemu naśladowaniu fizjologicznych drgań osiąga się bardzo wysoki poziom kontrakcji, w normalnych warunkach dostępny tylko podczas ekstremalnych obciążeń (np. w treningu siłowym). Co więcej – odbywa się to w sposób oszczędzający stawy.

Inaczej mówiąc Vibra Plate wywołuje naturalne skurcze mięśni, na które organizm reaguje kilkoma naturalnymi odruchami bezwarunkowymi. Tym samym wywołuje kolejne skurcze mięśni. Poprzez takie działania mięśnie stają się silniejsze, a nasz organizm "łapie" zdrowie.

Zalety treningu na Vibra Plate:

  • zwiększenie gęstości kości,
  • wzmocnienie masy mięśniowej,
  • optymalizacja gospodarki hormonalnej,
  • oczyszczanie organizmu,
  • spalanie tłuszczu,
  • zmniejszenie cellulitu,
  • poprawa ruchomości stawów,
  • poprawa nastroju.

Vibra Plate, urządzenie przypominające platformę wiertniczą, które wibruje z prędkością 30-50 razy na sekundę, daje tyle, ile żadne inne urządzenie. Jak zapewniają osoby, które miały styczność z tym urządzeniem, wystarczy około 15 minut ćwiczeń kilka razy w tygodniu, aby zauważalne były skutki treningu.

Urządzenie posiada atest bezpieczeństwa CE.